• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Fado – melancholia Portugalii

Fado nazywane jest czasem portugalskim bluesem. Ten powstały w XIX wieku gatunek muzyczny dziś uprawiany jest prawie wyłącznie w swojej ojczyźnie – Portugalii.


Fado powstało w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii. Jest to melancholijna pieśń wykonywana przez wokalistę przy akompaniamencie zazwyczaj dwóch gitar. 

Istnieją dwa podstawowe rodzaje klasycznego fado: fado z Coimbry śpiewane jedynie przez mężczyzn i fado z Lizbony, które mógł śpiewać zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Czasami wyróżnia się jeszcze fado z Porto, ale większość znawców uważa je za imitację lizbońskiego.

Pierwszą udokumentowaną pieśniarką fado była Maria Severa. Ale niekwestionowaną królowe fado uznawana jest Amália Rodrigues. Fado zaczęło przeżywać swój renesans w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Na scenę weszło wtedy wielu młodych wykonawców śpiewających zarówno fado klasyczne jak i uwspółcześnione. Wśród nich znaleźli się tacy, którzy znani stali się także poza granicami kraju: Dulce Pontes – w Hiszpanii, Cristina Branco – w Holandii, Mísia – we Francji.

Fado pozostaje gatunkiem uprawianym przede wszystkim w swojej ojczyźnie. Przede wszystkim, bo w Japonii znajduje się garstka zapaleńców śpiewających fado w swoim ojczystym języku. Innym wyjątkiem jest holenderska artystka Nynke Laverman, która zainspirowana muzyką Cristiny Branco, nagrała płytę z utworami fado śpiewanymi w języku fryzyjskim. 

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u