• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Kuchnia portugalska

Kuchnia portugalska jest dość zróżnicowana składnikowo. W prowincjach rolniczych Alentejo i Ribatejo dominuje mięso (w szczególności bycze), a na kulinarne przysmaki Algarve duży wpływ miało długoletnie panowanie muzułmańskich Maurów.


Ogromnym powodzeniem cieszą się tu oczywiście wina. Portugalia choć jest niewielkim krajem w 1999 roku była 9 producentem tego trunku na świecie i zajęła 2 miejsce pod względem jego spożycia. Wzmacniane wina portugalskie, takie jak Porto czy Madera sławę zdobyły na całym świecie.

W kuchni portugalskiej przeważają dość proste i pożywne dania. Najbardziej charakterystycznym składnikiem typowego portugalskiego posiłku są ryby i owoce morza. Narodowa potrawa kraju to bacalhau (czyt. bakaliau), czyli suszony i solony dorsz, preparowany jest na rozmaite sposoby. Ponoć istnieje 365 rodzajów tego dania. Spożycie dorsza przez Portugalczyków jest tak ogromne, że już kilka wieków temu państwo zostało zmuszone do importu tej ryby z norweskich łowisk. Niemałą popularnością cieszą się również słodkie, grillowane sardynki, które przyrządza się często na bocznych ulicach i skwerach miast, traktując gotowanie jako okazję do towarzyskich spotkań. Najważniejszym posiłkiem dnia jest kolacja (port. jantar); obiad (almoço) i śniadanie (pequeno-almoço) mają charakter drugorzędny.

Duży wpływ na portugalską kuchnię miały wielkie odkrycia geograficzne i związane z nimi byłe kolonie kraju. Przeszłość widoczna jest we współczesnej kuchni portugalskiej gdzie korzysta się ze stosunkowo dużej ilości indyjskich przypraw, takich jak cynamon, mieszanka curry, szafran czy kolendra, a także afrykańskich papryczek piri-piri i przyrządzanego z nich sosu. Zestawienie octu, oliwy i mielonej papryki to powszechnie stosowany dodatek do potraw.

 

Źródło: www.wikipedia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u